Mandat za śnieg? Nieodśnieżony samochód nie mały wydatek.

Początkowo w tym roku zima była łagodna, jednak teraźniejsze opady powinny nam przypomnieć o prawidłowym dostosowaniu pojazdu do ruchu drogowego i nie chodzi tutaj tylko o zmianę opon. Po raz kolejny śnieg zaskoczył kierowców! Samochody z dnia na dzień są zasypywane śniegiem, a szyby zamarzają. Lód z samochodu może się oderwać nawet w czasie jazdy i zrobić komuś krzywdę. Dodatkowo za nieodśnieżony samochód możesz również dostać mandat! Sprawdź jak się od niego uchronić.

Obowiązkowym zadaniem przed rozpoczęciem poruszania się pojazdem jest upewnienie się co do stanu technicznego, podpunkt ten odnosi się również do odśnieżenia samochodu. Niedostosowanie pojazdu do odpowiednich warunków na drodze grozi wysokim mandatem. Oprócz odpowiedzialności karnej za nie odśnieżenie samochodu pamiętajmy również, że spadający mokry śnieg może spaść z samochodu na przechodnia i zrobić mu krzywdę.

Oblodzone szyby ograniczają widoczność co wpływa na bezpieczeństwo drogowe nasze jak i innych uczestników ruchu, kara za to przewinienie może wynosić nawet 200zł. Brak odpowiedniej widoczności może być powodem do wypadku, w którym mogą zginąć inni uczestnicy ruchu drogowego.

Śnieg na dachu jest również niebezpieczny może się osunąć i chwilowo całkowicie zasłonić nam widoczność, a topniejąc spływa po szybach dekoncentrując i zmusza do używania wycieraczek. Uwagę należy również zwrócić na światła samochodowe, jeśli są one zaśnieżone nasz pojazd jest mniej widoczny dla innych uczestników i zmniejsza się ich możliwość oświetlenia terenu. Mandat za to przewinienie to koszt do 200zł. Zakryte tablice rejestracyjne również są karane, a cena za takie niedopatrzenie to 100zł.

Kierowca może wiec dostać karę finansową do 500zł wraz z 6pkt karnymi. Dobrym pomysłem przed sezonem zimowym jest zaopatrzenie się w akcesoria pozwalające ułatwić nam te czynności takie jak odmrażacze, skrobaczki do szyb i preparaty zapobiegające parowaniu. Przed ruszeniem w trasę należy odśnieżyć samochód. Warto również wcześniej odpalić silnik i włączyć ogrzewanie na przednią i tylną szybę. Pozwoli to szybciej usunąć lód z przedniej szyby i zwiększyć jednocześnie widoczność oraz bezpieczeństwo.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *