Enzo Ferrari historia wielkiej marki!

Marki samochodowej Ferrari nikomu nie trzeba przedstawiać jest producentem jednych z najbardziej ekskluzywnych samochodów. Jednak nie każdy wie kto ją stworzył i jak wyglądały jej początki.

Historię trzeba zacząć od 18 lutego 1898 roku kiedy to urodził się we Włoszech jej założyciel Enzo Anselmo Ferrari. Będąc dzieckiem pomagał on ojcu w warsztacie samochodowym za wynagrodzenie otrzymywał od ojca naukę jady. W roku 1916 został zaciągnięty do armii, tego samego roku musiał pożegnać się z starszym bratem i ojcem którzy zmarli z powodu epidemii grypy. Po powrocie do cywila znalazł pracę w niewielkiej firmie produkującej samochody osobowe. Został też kierowcą testowych, jednak szybko awansował na kierowcę rajdowego.

Zajął on pierwsze miejsce w 1924 roku w wyścigach Coppa Acerbo, wyczyn ten przekonał zarząd Alfy Romeo żeby przeznaczyć na niego większą pieniędzy i umożliwiać starty w bardziej ambitnych wyścigach.
Łącznie wziął udział w 47 pojedynkach rajdowych.

W końcu postanowił otworzyć swój oddział zajmujący się tworzeniem sportowych wersji Alfy, zespół nazwał Scuderia Ferrari.
Osiągnął on znaczące sukcesy w wyścigach.

Logo marki powstało od emblematu znajdującego się na samolocie włoskiego pilota z czasów I wojny światowej, który wywarł wrażenie swoimi umiejętnościami na Enzo, symbol ten we Włoszech jest uważany za szczęśliwy.

Najpopularniejsze modele tej marki:

Ferrari 250 GTO – Uważany za najdroższy model tej marki, wyprodukowany w 1962-1964 roku. Auto wyposażone w 12-cylindrowy silnik o pojemności 3 litrów, który posiada 300KM. Model ten posiadał aerodynamiczne kształty które były nowatorskie na te czasy.

Ferrari 288 GTO – Samochód stworzony z myślą o rajdach w grupie eksperymentalnej gdzie auta osiągały prędkości podobne do bolidów, jednak nigdy w niej nie wystartował. Likwidacja grupy wraz z poważnym wypadkiem uczestnika doprowadziła do wyprodukowania tylko 277 sztuk. Model posiadał 8-cylindrowy silnik o pojemności 2,8 litra z formułą wyrównawczą 1.4 używającą turbosprężarek.

Ferrari F40 – Stworzony w 1987 roku, kiedy to firma obchodziła swoje 40lecie. Maszyna wykorzystywała silnik z poprzednika 288GTO, moc silnika zwiększały również 2 turbiny działające w górnym i dolnym zakresie.

Ferrari F50 – Lata produkcji to 1995 rok do 1997 roku. Skonstruowany na 50-lecie fabryki. Jako drugi na całym świecie posiadał zamontowany dyfuzor. Posiadał on moc 520KM w 4698 cm³.

Ferrari Enzo – Wypuszczony w latach 2002-2003. Nazwany na cześć założyciela. Pojazd 12 cylindrowy z pojemnością 5998 cm³ posiadający moc 660KM.

Ferrari LaFerrari – Samochód przedstawiony w Genewie podczas międzynarodowych salonów w 2013 roku. Model opierał się na wcześniejszym Ferrari FXX i został wypuszczony jako następca Enzo. Silnik V12 o pojemności 6262 cm³ posiadający moc 963KM.Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *