Dlaczego młodym ludziom zależy na prawie jazdy?
Wielu młodych chce jak najszybciej zdobyć swój wymarzony dokument pozwalający im na prowadzenie samochodu. Często kurs zaczynają grubo przed osiemnastką, żeby tuż po osiągnięciu tego wieku móc przystąpić do egzaminu. Wielu z nas może zastanawiać, skąd ten pośpiech i takie parcie. W końcu ciężko jest uwierzyć, że tylu nastolatków marzy tylko i wyłącznie o zajęciu miejsca przed kierownicą.
Prowadzenie samochodu wydaje się kuszące
I dla młodej osoby, która jeszcze nigdy tego nie robiła, a do tego codziennie musi przemieszczać się za pomocą komunikacji miejskiej, opcja wyrobienia prawa jazdy wydaje się bardzo kusząca. Do tego dochodzi jeszcze fakt tego, że wielu młodych ludzi pragnie posiadać swój własny samochód, co do dziś w środowiskach uczniów uchodzi za coś godnego uwagi i kuszącego. Sporo osób chce popisywać się przed znajomymi albo nadrabiać braki towarzyskie posiadanym samochodem. Do tego dochodzi jeszcze element poczucie się bardziej jak pełnoprawna osoba dorosła i pełne zerwanie ze swoim okresem dziecinności i dorastania.
Jeśli nie teraz, to kiedy?
Sporo młodych ludzi chce iść na studia i świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli nie uda im się zrobić prawa jazdy w czasie chodzenia do szkoły średnie, najpewniej nie uda im się to już wcale albo będą bardzo rozpaczliwe szukać na to czasu. Dlatego chętnie idą na kurs, gdy tylko osiągną odpowiedni wiek, aby uporać się z całością do matur i nie musieć się tym przejmować w maju. Do tego zawsze lepiej jest mieć prawo jazdy, niż go nie mieć, nawet jeśli nie mamy samochodu, bo może nam się ono przydać w nagłym wypadku. Są też osoby, które z byciem kierowcą łączą swoją przyszłość i chcą pracować w branży, która oferuje usługi transportowe lub samemu je wykonywać.

Presja otoczenia i potrzeba wpasowania się
Masa młodych ludzi przystępuje do kursu, a w konsekwencji do zdawania egzaminów, ponieważ wszyscy inni też to robią. Dla wielu starszych osób taki motyw może wydawać się bezsensowny, ale trzeba przyznać, że społeczeństwo jest w stanie wywrzeć ogromną presję na osobę w każdym wieku. Poza tym trudno jest wpleść od siebie coś do rozmowy o instruktorach, próbnych testach albo pytaniach z teorii. Dużo łatwiej słucha nam się nieustających rozmów o prawie jazdy i jazdach w momencie, w którym my sami przeżywamy coś podobnego. Nic więc dziwnego, że dla wielu osób presja i potrzeba wpasowania się są głównymi powodami, dla których decydują się na kurs.