Jak zmniejszyć stres na egzaminie na prawo jazdy?

Wszelkiego rodzaju egzaminu powodują, że stres mocno nas przytłacza. Jednak egzamin na prawo jazdy mocno różni się od większości egzaminów, do jakich przyjdzie nam w życiu przystąpić. Jesteśmy sam na sam z egzaminatorem, egzamin jest płatny, a często zdanie zależy od naszego szczęście, a nie samych umiejętności. A stres to tylko dodatkowy czynnik, przez który ciężej będzie nam zdać.

Przystąp do egzaminu, gdy jesteś pewny swoich umiejętności

Nie idź na egzamin z nastawieniem, że to tylko próba, że zobaczysz, co Ci jeszcze nie idzie i najwyżej spróbujesz jeszcze raz. Nastawienie też odgrywa ogromną rolę w tym, jak mocno przeżywamy stres. Gdy idziemy na egzamin, chcemy go zdać. Nie jest to próba, bo tę przygotowują dla nas w większości ośrodków szkolenia kierowców. Jeśli wiesz, że coś Ci nie wychodzi, a masz już wyjeżdżone wszystkie godziny kursu, dokup jazdy. Lepiej zapłacić trochę więcej za dodatkową naukę, niż tracić czas i pieniędzy na egzaminie, którego nie zdamy, a do tego po raz kolejny nastawiać się na duży stres. Pewność siebie pomoże Ci zapanować nad stresem i znacznie lepiej poradzić sobie na drodze.

prawo jazdy

Nie zniechęcaj się już na starcie

Dopóki egzaminator nie zatrzyma twojego samochodu, egzamin trwa. Niestety wielu egzaminatorów podczas jazdy pozwala sobie na nieprzyjemne i rozpraszające uwagi. Jest w tym odrobina sensu, bo kierowca musi pozostać skupiony nawet jeśli jego pasażer mu to uniemożliwia, ale takie nastawienie dodatkowo zwiększa nasz stres. Staraj się ignorować kąśliwe uwagi egzaminatora i absolutnie nie próbuj pokazać mu, że się myli. To, że twoja jazda mu się nie podoba, nie jest podstawą do oblania Cię. Jedź w swoim tempie, tak, aby nie stanowić zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Czas jest po twojej stronie i absolutnie nie śpiesz się tylko dlatego, że egzaminator Cię pogania.

Zjedz coś słodkiego przed egzaminem

A już tym bardziej nie idź na egzamin o pustym żołądku. Kiedy się stresujemy, może zacząć nas boleć brzuch, co spotęguje się, jeśli będziemy głodni. To samo dotyczy przejedzeni. Nie zmieniaj swojej posiłkowej rutyny, tylko dlatego, że masz egzamin. Twój organizm znacznie lepiej poradzi sobie w nowej sytuacji, jeśli wszystko inne będzie po staremu. Jako coś słodkiego najlepiej sprawdzi się mleczna czekolada, która pomoże nam się rozluźnić i zmniejszyć poziom stresu. Nie bój się też poczęstować czekoladą osób, które czekają razem z Tobą i są ewidentnie mocno zestresowane. To podniesie ich pewność siebie i sprawi, że będą mieć dużo lepszy nastrój.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *