Lamborghini – marka która powstała jako odpowiedź na kpinę

Historię marki zaczniemy od jej twórcy Ferruccio Lamborghini, który urodził się w 28 kwietnia 1916 roku w Renazzo di Cento. Jego rodzina zajmowała się rolnictwem, jako dziecko jednak większą uwagę przywiązywał do majsterkowania. W przydomowym budynku rodzice stworzyli mu mały warsztat w którym Ferruccio tworzył swoje pierwsze odlewy i mechanizmy.

Uczył się na wydziale mechaniki na Uniwersytecie Bolońskim, w 1940 roku obowiązkowo został powołany do włoskiego lotnictwa, gdzie został docenianym za umiejętności mechanikiem. Później trafił do niewoli brytyjskiej, skąd wrócił do rodziny. Rozpoczął on wtedy produkcję ciągników z starego sprzętu wojskowego, których wtedy bardzo brakowało.

W 1949 roku założył przedsiębiorstwo Lamborghini Trattori, które produkowało ciągniki na większą skalę. Wracając z stanów postanowił zająć się również produkcją klimatyzatorów i pieców centralnych, więc założył firmę Bruciatori w 1960 roku.

Będą zamożnym przedsiębiorcą zakupił sobie auto sportowe model Ferrari 250 GT, był jednak niezadowolony z jego wykonania i postanowił skontaktować się z producentem w celu zaproponowania poprawek. Czas oczekiwania na rozmowę Ferruccio i właściciela firmy Enzo Ferrari bardzo mu się nie spodobał, zwłaszcza że został tam nazwany byle jakim producentem ciągników który nie ma pojęcia o sportowych samochodach.

Urażony Lamborghini już w 1963 roku otworzył kolejną firmę Automobili Lamborghini, która miała na celu udowodnienie jego kompetencji.

Wtedy właśnie powstał 12-cylindrowy model Lamborghini 350 GTV, wyraźnie przewyższający samochody marki Ferrari. Posiadał on moc 350KM, umieszczoną w silniku o pojemności 3497 cm³.

W 1966 roku wyprodukowano model Miura, okazał on się sukcesem na skalę światową i to właśnie on spowodował rozsławienie jego marki.

Ferruccio Lamborghini zmarł 20 lutego 1993 roku, jednak jego dzieło zostało kontynuowane i firma po dzień dzisiejszy produkuje ekskluzywne pojazdy.

Przykłady popularnych modeli:

LAMBORGHINI Murcielago – Lata produkcji 2001-2010, wyprodukowano 8 różnych modeli tej wersji w 4099 egzemplarzach.

LAMBORGHINI Aventador – Publicznie został zaprezentowany 28 lutego 2011 roku na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie. Jego nazwa podobnie jak innych modeli nawiązuje rytualnych do walk byków.

LAMBORGHINI Huracan – Premiera modelu oficjalnie miała miejsce 2014 roku.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *