Powstały nowe rozporządzenia, które mają za zadanie przyspieszyć rozwój elektromobilności!
W ostatnim czasie elektromobilność w Polsce prężnie się rozwija. Do Polski zawituje coraz to więcej nowych modeli samochodów elektrycznych, powstają nowe stacje ładowania, a wielkie miasta kuszą możliwością jazdy po buspasach i darmowym parkowaniu w centrum. Państwo oferowało także specjalne dofinansowania do zakupu aut elektrycznych.
Elektromobilność w Polsce
W ostatnim czasie w komisjach sejmikowych pojawiły się dwa rozporządzenia, które mają pomóc dalej rozwijać elektromobilność w kraju. Pierwsze z nich ma zagwarantować, żeby nowe budynki mieszkalne i biurowe miały odpowiednie kanały kablowe, które umożliwią bezproblemową budowę stacji ładowania samochodów elektrycznych.

W ostatnich tygodniach w komisjach sejmowych pojawiły się co najmniej dwa rozporządzenia, na które warto zwrócić uwagę. Pierwsze z nich wynika wprost z ustawy o elektromobilności i jest ściśle powiązane z dyrektywą unijną 844 – ma zagwarantować, by nowe budynki mieszkalne i biurowe były wyposażone w odpowiednie kanały kablowe, które pozwolą na budowę punktów ładowania – powiedział serwisowi eNewsroom Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych
Drugie rozporządzenie to projekt „e-taryfy”, który pozwoli ma mieć charakter progresywny, tak aby zminimalizować koszty tworzenia nowych stacji ładowania.

Drugie rozporządzenie jest jeszcze ważniejsze, ponieważ dotyczy zmian w taryfach korzystania z energii elektrycznej. Dotychczasowe płatności za prąd bardzo utrudniały bowiem tworzenie funkcjonujących i opłacalnych stacji ładowania. Projekt e-taryfy pozwoli na szybszy rozwój infrastruktury elektromobilnej. Taryfa ta ma charakter progresywny – jest dopasowana do tego, jak funkcjonuje i rozwija się konkretna stacja ładowania. Obecnie operatorzy stacji muszą korzystać z taryfy, w której wiodącą rolę odgrywają koszty stałe.Jeśli chcemy widzieć w Polsce dynamiczny rozwój elektromobilności musi powstać grupa taryfowa, która przenosi ciężar z kosztów stałych na koszty zmienne i dopasowuje taryfę do tego, jak faktycznie jest wykorzystywana stacja ładowania. E-taryfa jest więc bardzo ważnym elementem, który znacząco wpłynie na rozwój elektromobilności – wyjaśnia Mazur.