Rząd chce, aby nie sprowadzać używanych samochodów do Polski, podniosą akcyzę?

Rząd chce, aby nie opłacało się sprowadzać już samochodów używanych do Polski. W tym celu Ministerstwo rozwoju wraz z resortem finansów pracują nad podwyżką akcyzy na samochody używane. Stanowisko rządu zostało przedstawione podczas konferencji prasowej “Innowacyjny ekosystem dla elektromobilności Pilot Maker Elektro ScaleUp”.

Zmiany w akcyzie od samochodów z importu. Nowy obowiązek podatkowy obejmie  kilkaset tysięcy aut rocznie
Ogłoszenia auta używane - Eurosamochody

Na tę chwilę akcyzę płacimy od każdego typu pojazdu, zarówno nowego jak i używanego. Za auta z silnikami mniejszymi niż 2 litry musimy zapłacić 3,1% kwoty zakupu. W przypadku pojazdów z większymi jednostkami, jest to już 18,6%. Samochody elektryczne są zwolnione z tej opłaty, a hybrydy mają stawki obniżone o 50%.

Rozważamy powrót do regulacji, która podnosi akcyzę na samochody używane. Ma ona sprawić, by takich aut nie opłacało się do Polski sprowadzać. Powiedziała Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju.

Zakaz wycinania filtrów DPF

Rząd chce zakazać wycinania filtrów DPF, czyli filtr cząstek stałych (sadzy), która jest bardzo trująca i niebezpieczna dla środowiska i człowieka. Cząstki stałe są silnie rakotwórcze, więc taki filtr robi wiele dobrego.

Budowa Filtra DPF

Kontrole wycinki takich filtrów miałyby odbywać się na ulicach oraz w stacjach kontroli pojazdów. Auta bez takiego filtra miałyby być niedopuszczone do dalszej jazdy po drogach publicznych.

kontrola policji

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *